MenüAkıllı Ev Sineması ve Ses Sistemleri
Ev Sineması ve Ses Sistemleri

Akıllı ev sinema ve ses sistemlerinin standart sistemlerden ne farkı var? Gelin birlikte görelim.

Her şey ağ destekli cihazların birbirine bağlanmasıyla başlıyor.

Evinizdeki ses ve görüntü oynatan her cihazın birbirine bağlandığını ve mekan sınırı olmadan aralarında bilgi alışverişi yapabildiğini hayal edin. Peki, bu nasıl mümkün oluyor? Film izleme ve müzik dinleme keyfinize biraz konfor katarak nasıl olduğunu inceleyelim.

UPnP: Ağdaki Her Zihaz Aynı Dili Konuşuyor

Universal Plug and Play (Evrensel Tak ve Çalıştır) anlamına gelen UPnP, ağ destekli cihazların birbiriyle haberleşmesini sağlayan bir haberleşme protokolünü ifade ediyor.

Bu protokolün standartları UPnP Forumu tarafından belirlenmekte...

İnternet ağ geçidi aygıtları, medya sunucuları ve oynatıcıları, kablosuz ağ aygıtları, aydınlatma cihazları ve düşük güç tüketimli cihazlar için belirlenmiş standartlar ile bu standartları destekleyen mobil cihazlar da işin içine katılınca, evinizdeki akıllı ağ tercihinize göre genişletilebilmektedir.

Böylece siz televizyon izlerken mutfaktaki fırınınız, yemeğinizin piştiğini televizyon, telefon veya tabletiniz aracılığıyla size bildirebilir. Yatağınızda yatıp müzik dinlerken evinizin veya işyerinizin herhangi bir bölümünü izleyebilir ve dinleyebilir, ışıklandırmasını kontrol edebilirsiniz.

DLNA Dedikleri Nedir? Ne İşimize Yarar?

Digital Living Network Alliance (Sayısal Yaşam Ağı Birliği)'nin kısaltılmışı olan DLNA, UPnP temeli üzerine geliştirilmiş ve özellikle ev cihazlarının haberleşmesini sağlayan bir protokoldür.

DLNA uyumlu olduklarını belirten logoyu taşıyan aygıtlar birbiriyle uyum içerisinde, özellikle ses, video ve fotoğraf gibi çoklu ortam öğelerini paylaşabilmektedirler.

Diyelim ki yurtdışındasınız ve seyahatiniz sırasında çektiğiniz her fotoğrafın anında, hasretle yolunuzu gözleyen annenizin salonundaki fotoğraf çerçevesinde kendiliğinden belirdiğini düşünün. Bu bir hayal değil.