MenüAkıllı İklimlendirme Sistemleri
İklimlendirme Sistemleri

Yaşam alanlarımızın önemli fonksiyonlarından biri de iklimlendirme sistemleridir. Isıtma ve soğutma ihtiyaçlarımızı en iyi şekilde karşılamak, konfordan ödün vermeden enerji tasarrufu yapabilmek en temel isteklerimiz arasındadır. Artık yeni binalar, konutlar ve lüks rezidanslar gelişmiş ısıtma ve soğutma sistemleri ile donatılmaktadır. Yeni binalardaki merkezi ısıtma sistemlerinde kullanılan kalorimetre ve payölçer cihazları ile konutun tükettiği enerji belirlenebilmekte ve tüketilen enerji kadar faturalandırma yapılabilmektedir.

Eski binalardaki merkezi sistem ısıtma sistemlerinde ise, ölçüm cihazı olmadığı için tüketim toplam bina tüketiminin konut sayısına bölünmesi ile belirlenebilmektedir. Bu da; tatilde olsanız dahi fatura ödemek zorunda kalmanıza sebep olmaktadır. Eski sistemlerde evinizin sıcaklığını ayarlayamadığınız için de alt kattaki konutlar aşırı ısınırken, üst katta yer alan konutlar yeterince ısınamamaktadır. Bu ısıtma sistemi konfordan uzak, daha fazla ödeme yapılan bir sistemdir.

Akıllı ev çözümleri kapsamında sunulan ısıtma kontrolü ile enerji tasarrufu ve konfor daha da arttırılabilmektedir. Yeni yapılan konutlardaki merkezi sistem ısıtma sistemleri, konut içerisinde radyatörlere veya yerden ısıtma sistemine giden sıcak su borularının kollektör ve vanalar ile dağıtılması şeklindedir. Bu kollektörlerdeki vanalara, termostatlar ile oda bazlı sıcaklık ayarı yapılabilmekte, istenen sıcaklık derecesine göre elektrikli vanalar otomatik açılıp kapanmaktadır. Termostatlar ile sıcaklık derecesinin günün belirlediğiniz zaman aralıklarında otomatik olarak ayarlanmasını sağlayabilirsiniz. Evde olmadığınız zamanlarda sıcaklık minimum seviyeye alınırken eve gelmeden az önce belirleyeceğiniz sıcaklık seviyesine gelmesiyle konfordan ödün vermeden enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Uyku zamanında sadece yatak odanızın sıcaklığını ideal seviyeye getirirken, diğer odaların sıcaklığını minimum seviyede tutabilirsiniz.

Isıtma sisteminizi ve termostatları Android veya iOS akıllı telefon ve tabletler ile kontrol edebilirsiniz. Uzaktan erişim ile ofiste çalışırken evinizin sıcaklık değerini dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Evinize gelmeden önce uzaktan kontrol ile evinizi ısıtabilir veya soğutabilirsiniz. Dilerseniz bunun otomatik olarak gerçekleşmesini de sağlayabilirsiniz.

Tüm bu işlemleri merkezi olmayan ısıtma ve soğutma sistemleriyle de gerçekleştirebilirsiniz. Kombinizi veya klimanızı ya da lüks rezidanslarda her geçen gün daha çok tercih edilen, daha gelişmiş iklimlendirme sistemi sunan VRF klima sistemlerinizi de akıllı ev sistemine dahil edebilir, iklimlendirme sisteminizin belirleyeceğiniz senaryolar doğrultusunda çalışmasını da sağlayabilirsiniz.

Giriş, çıkış, tatil, uyku gibi çeşitli senaryolar oluşturabilir, senaryolara bağlı olarak sıcaklık seviyelerinin otomatik olarak ayarlanmasını sağlayabilirsiniz. Mekan içerisindeki nem ve oksijen değerini, havalandırma sistemlerini kullanarak yönetebilirsiniz.